Türkçe | English

Kurumsal

GAZİANTEP

Ulaşım ve Altyapı Sağlık Kültür ve Turizm Ekonomik Durum Eğitim Demoğrafik Durum Tarihçe Sanayi İstihdam ve İşsizlik Ticaret ve Lojistik Tarım Enerji ve Madencilik Spor

Gaziantep

Gaziantep,  Akdeniz Bölgesi ile  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birleştiği noktada yer alır. Kentin yüzölçümü 6, 845 km², rakımı 855 m’dir.

 

il doğuda Şanlıurfa, kuzeyde Adıyaman ve  Kahramanmaraş, batısında Osmaniye  ve Hatay , güneyde ise Suriye  ve Kilis  ile çevrilidir. Anadolu’nun ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Güneyden ve Akdeniz’den gelip doğuya, kuzeye ve batıya giden yolların kesiştiği bir bölgede bulunan kent binlerce yıldır insan topluluklarının uğrak ve yerleşme yeri olmuştur. Gaziantep’in kuzeyi ve batısı dağlarla, sınır bölgesi ise düz ovalarla kaplıdır. Bölgenin en önemli akarsuyu olan Fırat pek çok küçük akarsu ile birlikte ilin çok yönlü su gereksinimini karşılar. Anadolu ile Mezopotamya arasında yer alan kent tarih boyunca hep ticaret yolları üzerinde yer almıştır.  Bunlardan en önemlisi İpek Yolu'dur.  Güneydoğu Anadolu’yu batıya, Akdeniz ve Ortadoğu'ya bağlayan kara ve demir yollarının kentten geçmesi, Gaziantep Havaalanı'nın uluslararası niteliğe çıkarılmış olunmasından dolayı  ilde kara ve hava ulaşımı çok gelişmiştir.

 

Gaziantep Türkiye'nin en büyük, en modern, en gelişmiş kentlerindendir.  Sanayi ve ticarette GAP Bölgesi’nin en gelişmiş ilidir. Gaziantep’te üretim faaliyetlerinde gelişme farklı çaplardaki kuruluşlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bugün canlı bir ticaret ve endüstri merkezi olan kente; çimento, dokuma, bisküvi ve makarna fabrikaları, deri, ayakkabı, yağ, sabun, ağaç işleri, metal işleme ve makine atölyeleri vardır. Gaziantep halen 40 ülkeye ihracat ettiği 120 değişik ürün üreten yapısıyla bir ihracat kapısı özelliğini sürdürmektedir.

 

Kentin nüfusu, 2009 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 1.653.670 kişidir. Kent nüfusu 1.454.097,  belde ve köy nüfusu ise 199.573 kişidir.  Şehirde yaşayanların oranı % 88, köyde yaşayanların oranı % 12’dir. Yine aynı  sonuçlara göre, kent merkezi nüfusu 1.295.050 olup nüfus yoğunluğu  km² başına 243 kişidir.  Şehitkamil ve Şahinbey kentin merkez ilçeleridir. Diğer ilçeleri Islahiye, Nurdağı,Yavuzeli, Araban, Nizip, Oğuzeli ve Karkamış’tır.

 

Copyright 2013 GYDO

Anasayfa   |   İletişim

İncillipınar Mah. Muammer Aksoy Bulvarı Vakıflar İş Merkezi Kat:1-2-3 27090 Şehitkamil / GAZİANTEP

Tel : +90 342 231 07 01-02 Fax : +90 342 231 07 03 E-mail : info@investingaziantep.gov.tr